Článek GCE otištěn v prestižním časopise InsideGNSS

InsideGNSS

Prestižní mezinárodní magazín InsideGNSS, který má v odborné GNSS komunitě obrovský dosah, zveřejnil ve své nejnovější tištěné verzi článek, na kterém GNSS Centre of Excellence (GCE) spolupracovalo se svým členem – OHB. Třešničkou na dortu je navíc otištění článku i na titulní straně aktuálního vydání. O výsledcích naší dlouhodobé práce na výzkumu GNSS rušení se nyní mohou dozvědět i ti největší odborníci z oboru družicové navigace a celkově se tyto výsledky dostanou k širokému spektru osob, což nás opravdu těší.

Článek se zabývá hrozbou záměrného rušení GNSS v oblasti letectví a navrhuje dále způsob, jak tyto letecké GNSS systémy, jejichž selhání by mohlo způsobit velké škody, chránit a jak zmírnit dopady takového útoku. Řešením se stal detektor GNSS rušení s názvem GIDAS (GNSS Interference Detection & Analysis System). Článek se věnuje jeho vývoji a způsobu detekce, na čemž pracoval tým OHB Digital Solutions, ale zároveň popisuje i jeho testování a sběr dat v reálném prostředí, kterému se věnoval tým odborníků z GCE.

Díky vzájemné spolupráci má GCE detektor GIDAS zapůjčen již od ledna 2020. Od té doby byl detektor testován jak v rámci jednorázových měřicích experimentů jako například na testovacím železničním okruhu ve Velimi nebo na letišti v Brně, tak i během dlouhodobých měření v blízkosti správců kritické infrastruktury ČR, jako je například letiště Praha, dálnice D1 nebo plavební komora v Ústí nad Labem na Střekově.

Před svým vydáním v InsideGNSS se ale článek prvně objevil již na konferenci ION GNSS+ 2021, hned na to byl zveřejněn i ve sborníku ION GNSS a nyní díky otištění v populárním magazínu InsideGNSS osloví další nové publikum čtenářů. Článek si v magazínu můžete přečíst na následujícím odkazu nebo webové verzi článku.

Nesmírně si vážíme vzácné příležitosti spolupracovat s partnerem OHB Digital Solutions, díky které se nám podařilo dosáhnout tohoto společného úspěchu, na který jsme velmi pyšní.© Copyright 2020 GNSS Centre of Excellence. Všechna práva vyhrazena.

info@gnss-centre.cz