První LPV-200 přiblížení založené na EGNOS

Třetího května bylo implementováno první přiblížení LPV-200 v Evropě a to na letišti Paris Charles de Gaulle.

Evropské letectví překonalo další důležitý milník v moderní historii letecké navigace. Ten se týká rozšiřování využití evropských satelitních navigačních systémů Galileo a EGNOS (souhrnně označovaných jako EGNSS) pomocí nového typu přiblížení na přistání s názvem LPV-200. LPV-200 umožňuje letadlům využít postup přiblížení, který je ekvivalentním pro přiblížení ILS první kategorie. Samotný název přiblížení pochází z již v současné době známé zkratky LPV, která značí minima u přiblížení založených na GNSS s využitím satelitního zpřesnění SBAS a výšky rozhodnutí ve stopách. V Evropě je zavádění LPV dlouhodobě podporováno avšak dosud byla nejnižší minima, tedy výška rozhodnutí, stanovena na 250 stop.

Implementací přiblížení LPV-200 je možné zajistit způsobilost letiště podle požadavků první kategorie přesného přístrojového přiblížení, avšak bez nutnosti investice do nákladných pozemních radionavigačních systémů ILS, či MLS. Dle vyjádření výkonného ředitele GSA: „je tak EGNOS LPV-200 aktuálně to nejekonomičtější a nejbezpečnější řešení pro letiště vyžadující postupy přiblížení první kategorie“. Odkaz na článek na webu GSA.

A350 Approach LPV200_CDG_M.Menard_GSA FALCON 2000 Inside_M.Menard_GSA© Copyright 2020 GNSS Centre of Excellence. Všechna práva vyhrazena.

info@gnss-centre.cz