Uvedení na trh prvního zařízení využívajícího Galileo Return Link

Jednou z pokročilých funkcí systému Galileo je rozšíření služby SAR (Search and Rescue – Pátrání a záchrana) o zpětný Galileo Return Link. Nyní bylo pro evropský trh schváleno první osobní zařízení nabízející tuto rozšířenou službu.

Zařízení bylo vyvinuto v rámci mezinárodního projektu HELIOS financovaného z programu Evropské komise Horizon 2020.

Funguje to asi takto; speciální vysílač nejprve vyšle volání o pomoc, které zachytí družicový systém COSPAS-SARSAT. Ten ale pouze poslouchá na vyhrazeném kmitočtu a předává informace záchranné službě. Skrze Galileo Return Link proto během 10-30 minut dorazí potvrzení o příjmu. Osoba v nouzi díky tomu ví, že pomoc je už na cestě a boj o život nemusí být marný. Galileo Return Link má hlavně psychologický efekt, neboť vědomí, že je pomoc na cestě, umožňuje lépe naplánovat strategii přežití a zvyšuje tak šanci na záchranu. Služba je poskytovaná zdarma.

Zařízení se dostane na trh v prosinci tohoto roku a bude jej možné zakoupit v osmnácti evropských zemích. Česko však mezi zeměmi, ve kterých bude zařízení dostupné, zatím chybí.© Copyright 2013 GNSS Centre of Excellence. Všechna práva vyhrazena.

info@gnss-centre.cz