První skenovací kampaň projektu ALTRAINAV proběhla na nové testovací trati Správy Železnic na konci července, za mezinárodní spolupráce české a německé strany. Cílem skenovací kampaně bylo přesné zmapování trati a jejího okolí tak, aby bylo možné vytvořit její přesný 3D model. Pro tento účel byla použita špičková technologie mobilního mapovaní od hlavního řešitele projektu a člena GCE – fi. CEDA Maps, v kombinaci s přesným určením polohy GNSS, planárními a 360° panoramatickými kamerami. S touto aparaturou, připevněnou na plošinovém vozíku Správy železnic, byla naskenována celá trať mezi Chomutovem a Vejprty.
Tato trať byla zvolena záměrně. Je to nová testovací trať Správy železnic s mezinárodním přesahem a návazností na testovací trať v Německu. Důvodem této volby je také její geografický reliéf a hustá lesní vegetace Krušnohorského prostředí, které představují značné výzvy pro příjem navigačního signálu z GNSS družic. Takové prostředí je dokonalým testovacím polygonem pro vývoj alternativních způsobů navigace, což je právě hlavním cílem projektu ALTRAINAV.
Skenovací kampaň proběhla také díky vstřícné součinnosti Správy železnic, jednoho ze zakládajících členů GCE. Ze strany Správy železnic byla pro skenovací kampaň poskytnuta souprava plošinového vozíku a hnacího vozidla řady MUV 74.2, i včetně personálu. Řešitelský tým se skládal ze všech členů konsorcia – fi. CEDA Maps a GCE na české straně, za německou stranu se účastnili fi. DRAIVE GmbH a Technická univerzita Chemnitz.
Více o projektu ALTRAINAV naleznete v předešlém příspěvku zde: https://gnss-centre.cz/nezarazene/alternativni-zpusob-vlakove-navigace-novy-projekt-gce-a-partneru/